انتشار مروگر فایرفاکس برای طراحان وب

در جشن ده‌ سالگی فایرفاکس، Mozilla از مرورگر وب مخصوص طراحان وب پرده‌برداری کرد. این نسخه که Firefox Developer Edition نام گرفته شامل ویژگی‌های منحصر بفردی است که هر طراح وبی را ذوق زده خواهد کرد.

ایده اصلی در ایجاد این نسخه از فایرفاکس جمع کردن تمام کارهایی است که یک Front-End Developer باید در توسعه یک سایت داشته باشد. برای مثال به گفته موزیلا با داشتن این مرورگر دیگر نیازی به هیچ برنامه یا دستگاه دیگر ندارید و حتی با استفاده از این مرورگر هنوز هم میتوانید به مرور وب بپردازید.

مهم‌ترین تغییری که در اولین نگاه به Developer Edition جلب توجه می‌کند، ظاهری با طراحی تیره رنگ آن است که برای همخوانی و هماهنگی بیشتر با ظاهر تیره سایر برنامه‌های حرفه‌ای مرتبط با توسعه وب است. به علاوه در طراحی رابط کاربری این نسخه سعی شده تا در همه‌ی زمینه‌ها طراحی مینیمال رعایت شود تا فضای بیشتری برای نمایش محتوا در اختیار توسعه‌دهنده باشد.
Mozilla در این نسخه دو قابلیت جدید با عناوین Velance و WebIDE معرفی کرده است. Velance که سابقاً Firefox Tools Adapter نامیده می‌شد، به توسعه‌دهنده این توانایی را می‌دهد که صفحه تولید شده را در مروگرهای مختلف روی دستگاه‌های گوناگون بررسی کند و در صورت مشاهده هر گونه مغایرت با نسخه مورد نظر نسبت به رفع آن اقدام نماید. با این امکان دیگر برای تست ریسپانسیو (واکنش گرا) بودن صفحه طراحی شده نیاز به Resize دستی مرورگر نیست یا حتی به عنوان مثال می‌توان خروجی را روی مرورگر Safari آیفون یا Chrome اندروید تست کرد. البته موزیلا امکان پشتیبانی از Firefox OS را هم در این نسخه گنجانده تا برای رواج دادن سیستم‌عامل موبایل اختصاصی‌اش قدمی برداشته باشد.
دومین موردی که در این نسخه ارائه شده و بسیار قابل توجه است WebIDE نامیده می شود. WebIDE شامل مجموعه ابزارهایی برای تولید و آزمایش برنامه‌های مبتنی بر وب برای سیستم‌عامل Firefox OS، مستقیما از درون مرورگر است که با تمرکز خاصی بر پلتفرم Firefox OS تولید شده است. اگر توسعه‌دهنده سابقه کار با محیط های IDE نظیر Xcode یا VisualStudio را داشته باشد، در این محیط کاملا احساس راحتی خواهد کرد.

تمامی امکانات این نسخه بطور خلاصه:

۱) WebIDE: ابزاری برای طراحی، توسعه، انتشار و عیب یابی برنامه های سیستم عامل FireFox OS مستقیماً داخل مرورگر شما توسط شبیه ساز Firefox OS Simulator، یا داخل یک دستگاه مبتنی بر Firefox OS که جای ابزار App Manager را در نسخه های قبلی گرفته است.

۲) Responsive Design View: بدون اینکه بخواهید صفحه مرورگرتان را بزرگ و کوچک کنید و با تغییر اندازه آن وب سایت خود را برای اندازه صفحات نمایش مختلف آزمایش کنید می توانید از این ابزار استفاده کنید.

۳) Valence: وب سایت خود را در مجموعه مرورگرها و دستگاههای مختلف آزمایش و بررسی کنید بدون اینکه نیاز به نصب همه آنها باشد Valence یک افزونه قدرتمند در شبیه سازی این محیطها و دستگاههاست که بصورت از پیش نصب شده در Firefox Developer Edition وجود دارد.

۴) Web Audio Editor: یک ابزار قدرتمند برای کار با صداها در صفحات وب. این ابزار آزمایش و تعامل با محتوای صوتی صفحه وب را برای توسعه دهنده بسیار راحت می کند، شما می‌توانید بصورت بلادرنگ از اینکه audio nodes صفحه وبتان بدرستی بهم متصل باشند آنجوری که شما انتظار دارید مطمئن شوید.

۵) Page Inspector: بازرس صفحه یا بهتر است بگوییم تشخیص دهنده عناصر صفحه ابزاری است که با آن می توانید تمامی عناصر HTML و CSS درون صفحه وب را شناسایی و بررسی کنید و به آسانی ساختار و لایه های صفحه را ویرایش کنید.

۶) Web Console: برای مشاهده اطلاعات و گزارشات مرتبط با صفحه وبی که در مرورگر باز است از این ابزار استفاده کنید. از وب کنسول برای تعامل با صفحه با استفاده از جاوااسکریپت می‌توان بهره برد.

۷) JavaScript Debugger: کدهای جاوااسکریپت را با این ابزار بصورت گام به گام اجرا کرده و توسط آن برای تشخیص و اصلاح باگ‌های احتمالی اقدام کنید.

۸) Network Monitor: تمامی درخواست های وب ارسال شده از مرورگر به صفحه وب، مدت زمان پردازش هر درخواست و مشخصات هر درخواست را توسط این ابزار مشاهده کنید

۹) Style Editor: استایل‌های CSS مرتبط با صفحه وب را مشاهده و ویرایش کنید، استایل‌های جدید بسازید و تغییرات را بصورت بلادرنگ مشاهده کنید.

این نسخه با اینکه اولین قدم جدی موزیلا برای رسیدن دوباره به شهرت و محبوبیت سابقش در دنیای مرورگرهاست، اما تیم موزیلا کاملا به این پروژه ایمان دارند و به محبوب شدن آن در میان طراحان و توسعه دهندگان وب چشم دوخته اند.

برای نصب Firefox Developer Edition بر روی ویندوز می‌توانید آن را از سایت موزیلا دانلود و سپس آن را نصب کنید.

برای  نصب Firefox Developer Edition بر روی اوبونتو در ترمینال کامندهای زیر را وارد کنید.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-daily/firefox-aurora
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox

برچسب‌ها: